Powierzchnia
W 1906 w granice Kalisza właczono Dobrzec Mały, Czaszki, Rypinek, Tyniec i Ogrody. W 1934 zwiększono powierzchnię miasta do 24,13 km2 za sprawą włączenia do Kalisza czesci gruntów wsi Żydów oraz reszty terenów wsi Tyniec. W 1963 przyłaczono: Majków, Piwonice i Dobrzec Wielki. W 1976 powierzchnia Kalisza wynosiła 53 km2 (przyłączono Winiary, Nosków, Szczypiorno i Rajsków). Ostatnie powiększenie miasta odbyło się w 2000 - w granice miasta włączono Sulisławice, Kolonię Sulisławice i sołectwo Dobrzec
Podzial administracyjny
Kalisz jest jednolita gmina miejska, miastem na prawach powiatu. Jednostkami pomocniczymi gminy sa 23 osiedla i 3 sołectwa. Siedziba rady miasta, prezydenta miasta i urzędu miejskiego jest Ratusz.
Miasto jest jednoczesnie siedziba powiatu kaliskiego; starostwo powiatowe miesci się w pałacu Komisji Województwa Kaliskiego.
Nazwy dzielnic miasta pochodza od nazw dawnych wsi, kolonii, folwarków i in. jednostek osadniczych, stopniowo przyłączanych do miasta od 1853. Wyjatek stanowi Kaliniec (do 1962 Dzielnica Górnoslaska), którego nazwa pochodzi od nazwy Kalisza w Nocach i dniach Marii Dabrowskiej. Dawne Warszawskie Przedmiescie i Wrocławskie Przedmiescie stanowia współczesnie integralne czesci Sródmiescia.
Powrót...
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL